avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,ce drepturi am după tată în caz de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,ce drepturi am după tată în caz de deces,dacă ...

Bună ziua,ce drepturi am după tată în că de deces,dacă tatăl este recăsătorit iar casa deținută de el este dinaintea casatoriei?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:18, 9 Aprilie 2024
Dvs in cal;itate de descendent, mosteniti 3/4 din tot ce avea tata la data decesului.
Inclusiv din bunurile achiziționate în timpul căsătoriei cu actuala? pentru că ea nu are venituri.

gi-jane2 a scris:

Dvs in cal;itate de descendent, mosteniti 3/4 din tot ce avea tata la data decesului.

Veti dezbate succesiunea impreuna cu sotia supravietuitoare a tatalui.
Ea va mosteni 1/4 din toate bunurile proprii aflate la data decesului.

Bunurile dobandite pe timpul casatoriei sunt comune si are cota ei parte de 50%.
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2024
Dapix, utilizator
Cota dvs legala este de 3/4.
Aceasta cota se raportează la:
- bunurile proprii ale tatălui, dobândite anterior căsătoriei sau prin moștenire/donatie/testament, luate la întreg.
- jumătate din bunurile dobândite în timpul ultimei căsătorii. Adică din bunurile comune cu soția, dvs veți avea 3/8.

Nu contează ca soția are sau nu are venit. Munca în gospodărie este asimilata venitului. De asemenea, legal, orice bun dobândit în timpul căsătoriei este bun comun al ambilor soți.
Legea nu separa natura bunurilor (în proprii sau comune), după cum soții au sau nu venit.
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2024
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire in cazul recasatoriei unuia dintre parinti adnil adnil Buna ziua! Parintii mei au divortat, tata recasatorindu-se intre timp. Sunt singurul copil, neavand alti copii cu actuala sotie. In cazul in care tatal meu ... (vezi toată discuția)
Drept de urmas in urma decesului unui parinte alba.ciprian alba.ciprian tatal meu s-a recasatorit cu o doamna ,au cumparat impreuna o casa si ne-am mutat impreuna toti trei in ea , dupa 13 ani de casnicie el a murit ,eu am ramas ... (vezi toată discuția)
Mostenire jaguar26iunie79 jaguar26iunie79 Buna ziua!Am o nelamurire in cazul unei mosteniri si as vrea sa stiu urmatoarele:daca sunt singur la parinti si ai mei sunt despartiti de ceva vreme,mama fiind ... (vezi toată discuția)