Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,ce drepturi am după tată în caz de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,ce drepturi am după tată în caz de deces,dacă ...

Bună ziua,ce drepturi am după tată în că de deces,dacă tatăl este recăsătorit iar casa deținută de el este dinaintea casatoriei?
Dvs in cal;itate de descendent, mosteniti 3/4 din tot ce avea tata la data decesului.
Inclusiv din bunurile achiziționate în timpul căsătoriei cu actuala? pentru că ea nu are venituri.

gi-jane2 a scris:

Dvs in cal;itate de descendent, mosteniti 3/4 din tot ce avea tata la data decesului.

Veti dezbate succesiunea impreuna cu sotia supravietuitoare a tatalui.
Ea va mosteni 1/4 din toate bunurile proprii aflate la data decesului.

Bunurile dobandite pe timpul casatoriei sunt comune si are cota ei parte de 50%.
Dapix, utilizator
Cota dvs legala este de 3/4.
Aceasta cota se raportează la:
- bunurile proprii ale tatălui, dobândite anterior căsătoriei sau prin moștenire/donatie/testament, luate la întreg.
- jumătate din bunurile dobândite în timpul ultimei căsătorii. Adică din bunurile comune cu soția, dvs veți avea 3/8.

Nu contează ca soția are sau nu are venit. Munca în gospodărie este asimilata venitului. De asemenea, legal, orice bun dobândit în timpul căsătoriei este bun comun al ambilor soți.
Legea nu separa natura bunurilor (în proprii sau comune), după cum soții au sau nu venit.
raluk0207, utilizator