Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Termen păstrare dosar accident munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Termen păstrare dosar accident munca

Exista in legislatia SSM indicat un termen păstrare dosar accident munca? Sau se asimilează celui de păstrare a dosarelor de personal?
apetra, utilizator
Legislatia actuala nu mentioneaza un termen special pentru pastrare dosare de cercetare AM si BP.
Orientativ gasiti informatii aici: [ link extern ] /
Prin reglementare interna, se stabileste termenul de pastrare a acestor documente in arhiva. Din propria experiente, aceste dosare se pastreaza minim 50 de ani.
Daca ne orientam dupa HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul de pastrare a dosarelor medicale este conform cu prevederile,
-art.37 (3) Dosarele medicale trebuie păstrate la structurile de medicina muncii cel puţin 40 de ani de la încetarea expunerii, în cazul expunerii profesionale la agenţi cancerigeni sau mutageni la locul de muncă.
Instructiuni privind activitatea de arhivare gasiti aici: [ link extern ]