Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... la instruirea SSM periodica a unui lucrator sunt trei ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

la instruirea SSM periodica a unui lucrator sunt trei semnaturi. ...

la instruirea SSM periodica a unui lucrator sunt trei semnaturi.
acestea pot fi mixte (olograf si electronic) sau trebuie sa fie toate de acelasi tip?
Trebuie sa alegeti fie un model, fie pe celalalt, mixt nu se poate.

Art. 81 cu 1 din H.G. 1425/2006
În cazul în care instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă se realizează în format electronic, fişa de instruire trebuie să fie semnată de către toate persoanele implicate în procesul de instruire, cu semnătură electronică, semnătură electronică avansată sau semnătură electronică calificată.
Art. 81, alin 3 cu 1
În funcţie de modalitatea stabilită de angajator prin regulamentul intern, fişa de instruire individuală se semnează olograf sau cu semnătură electronică, semnătură electronică avansată sau semnătură electronică calificată.
Modul de semnare a documentelor privind ssm se stabileste prin decizia interna a angajatorului. Nu este permisa legal, semnatura mixta.