Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca la CM se adauga ...

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca la CM se adauga un act aditional prin care se modifica "durata muncii",adica sa semnam ca suntem de acord sa lucram de luni pana duminica in 3 schimburi,fara sa fie platite ore suplimentare(cica ni se dă câte 2 zile libere in cursul saptămânii-dar din lipsa de personal nu prea se poate), adica sa te poata cumva sa te oblige sa vii la sfarsit de saptamana,doar ai semnat?.Ti se poate desface CM pe motiv ca nu esti de acord?Multumesc.
3 schimburi inseamna a cate 8 ore/schimb?
Da.Am uitat sa precizez că unitatea noastră are acum alt patron,dar actul aditional pe care trebuie sa-l semnam este pe vechea denumire,nu este specificat nici salariul,asa cum se specifica intr-un act aditional.Cand am intrebat ni s-a comunicat ca este AA doar pentru durata de lucru...Este in regulă asa?Sau doar sa ne sperie?Multumesc

Cornel Vasile a scris:

3 schimburi inseamna a cate 8 ore/schimb?

Da, actul aditional poate fi doar pentru modificarea timpului de munca si repatizarea acesatuia.