Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este diferența între 48 ore de la comunicarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este diferența între 48 ore de la comunicarea minutei ...

Care este diferența între 48 ore de la comunicarea minutei și pronuntarea hotărârii referitor la contestație la controlul judiciar ?mulțumesc!gen de când s-a afișat hotărârea sau de când a primit parchetul ?oare imediat cum s a pronunțat se pun cele 48 ore?
rosica, utilizator
Gen daca ati fost in sala, termenul curge de la pronuntare, iar daca nu ati fost in sala curge de la comunicare, gen nu va intereseaza pe dvs cand primeste parchetul hotararea, va intereseaza de cand ati luat dvs la cunostinta despre hotarare/incheiere/ordonanta. Si mai conteaza ceva, si anume cine a dispus controlul, adica procuror/judecator/instanta.