Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua. Exista o lege obligatorie de testare ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua. Exista o lege obligatorie de testare antidrog in scoli ...

Buna ziua. Exista o lege obligatorie de testare antidrog in scoli pentru elevi in prezent?
Multumesc
Nu exista vreo lege prin care sa fie instituita vreo obligatie de testare a elevilor sau vreun drept de a testa elevii. Daca ma intrebati pe mine nici nu ar trebui sa existe o astfel de lege cat timp scolile au anumite obligatii si nu exista un drept al elevilor de a frecventa scoala beti sau drogati. Pentru o astfel de testare (alcool sau droguri) ar trebui sa fie suficienta observarea unui comportament ciudat de catre profesorul care supravegheaza elevul la acel moment. Cred ca e mai important sa fie protejati copiii care nu se drogheaza si nu merg beti la scoala decat dreptul la imagine si intimitate al copilului care se drogheaza sau bea. Insa o astfel de masura ar fi, categoric, extrem de nepopulara pentru ca nici nu am putea sa fim intre tarile in care consumul de droguri a explodat in ultimii ani - cu toate ca suntem in varf si la consumul de alcool - fara sa existe si o atmosfera de toleranta si complicitate din partea societatii.