Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pierderea mandatului de cenzor.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pierderea mandatului de cenzor.

Daca cenzorul nu mai locuieste in bloc, a vandut apartamentul, mai poate fi cenzor cu contract de mandat? , Nu are studii universitare in domeniul economic. Cum poate fi demis ptr ca in contractul lui de mandat nu este prevazut, in capitolul de incetarea mandatului, aceasta clauza?
Articolul 59
(1) Cenzorul/Comisia de cenzori sunt persoanele mandatate de asociația de proprietari să urmărească aplicarea prevederilor prezentei legi de către organele de conducere ale asociației de proprietari și să verifice execuția bugetului de venituri și cheltuieli conform prevederilor legale în vigoare.
(2) Comisia de cenzori este formată dintr-un număr impar de membri, nu mai mare de cinci.

Articolul 60
(1) În cazul în care cenzorul/membrii comisiei de cenzori sunt persoane fizice, acestea trebuie să aibă cel puțin studii medii în domeniul economic sau studii în domeniul juridic.
[ link extern ]

Seamănă conditiile din lege cu ce spuneti dvs. ?
latka, utilizator