Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Am lucrat 35 de ani si am iesit la pensie in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Am lucrat 35 de ani si am iesit la pensie in 2021 la ...

Buna ziua.Am lucrat 35 de ani si am iesit la pensie in 2021 la limita de varsta la varsta de 54 ani,am lucrat in grupa 1 14 ani si in conditii deosebite 14 ani si mi sa redus varsta de pensionare.am un facut armata 1,4 ani si am 6 luni de somaj.Acum intreb ce punctaj se mai aduga la recalculare?
Se vor mai adauga aproximativ 1,5 puncte de stabilitate la punctele aflate in plata.
De ce numai 1,5puncte?Dar puncte pentru anii 25-30 și 30 -35 ani nu se adaugă?

Carp Mircea a scris:

Se vor mai adauga aproximativ 1,5 puncte de stabilitate la punctele aflate in plata.

geoman, utilizator
14 ani grupa I + 14 ani condiții deosebite= 28 ani de stagiu de cotizare.Doar pentru cei 3 ani ce depășesc 25 se acordă puncte de stabilitatete.