Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu

Buna ziua am primit o poprie pe salriu in valoare de 2700 ron la un salariu de 3000 ron net.Din ce am inteles proprirea trebuie sa fie de 1/3 din salariu .
george-neagu, moderator
Da, vi se va retine1/3 din salariul net.
Mie mi s-a pus deja prorire de la banca in valore de 2700 ron.Ma gandesc ca nu este in regula
Nu banca va pus poprire pe 2700 de lei. Aceasta este creanța care trebuie recuperată deocamdată, până la noi actualizări.
Mai aveți și alți bani, economii în acest cont bancar`?
Nu mai am alti banii in acest cont bancar.Ma gandesc ca saptamana urmatore ar trebui sa se face proprirea de 1/3 din salriu net si sa pot folosii restul de bani din cont.
Vorbiți cu executorul, și informați-l că în contul bancar vă intră doar salariul.

Anunțați și la bancă, să nu rețină mai mult de 1/3 din ce intră în cont ca venit salarial.
Dar orice vor face, contul bancar va ramâne blocat, chiar dacă vă rămâne diferența de salariu.
Dapix, utilizator