Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

Buna ziua

Contractul colectiv de munca al Companiei este valabil pentru perioada 01.01.2023-31.12.2024. In februarie 2023 s-a emis actul aditional (AA) nr. 1.
Consider ca AA1 nu s-a aplicat corect de catre angajator si din aceasta cauza am fost prejudiciata financiar.
Ce pot face? Pot depune o cerere de chemare in judecata a angajatorului?
Trebuie facut altceva inainte de a merge in instanta? De exemplu, solicitare catre angajator.

Cu stima,
Corina Grigorescu
In ce sens, nu s-a aplicat corect ?

Puteti face si o sesizare la ITM, inainte de a actiona in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc.
Compania este la București, eu sunt la unitatea din Sibiu. La care ITM să mă adresez?
Corina Grigorescu, utilizator
Puteti sesiza ITM Bucuresti care va solicita sprijin colegilor din Sibiu.
Cornel Vasile, Consilier juridic