avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

Buna ziua

Contractul colectiv de munca al Companiei este valabil pentru perioada 01.01.2023-31.12.2024. In februarie 2023 s-a emis actul aditional (AA) nr. 1.
Consider ca AA1 nu s-a aplicat corect de catre angajator si din aceasta cauza am fost prejudiciata financiar.
Ce pot face? Pot depune o cerere de chemare in judecata a angajatorului?
Trebuie facut altceva inainte de a merge in instanta? De exemplu, solicitare catre angajator.

Cu stima,
Corina Grigorescu
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:31, 15 Aprilie 2024
In ce sens, nu s-a aplicat corect ?

Puteti face si o sesizare la ITM, inainte de a actiona in instanta.
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc.
Compania este la București, eu sunt la unitatea din Sibiu. La care ITM să mă adresez?
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
Corina Grigorescu, utilizator
Puteti sesiza ITM Bucuresti care va solicita sprijin colegilor din Sibiu.
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul colectiv de muncă Corina Grigorescu Corina Grigorescu Bună ziua. Contractul colectiv de muncă al Companiei la care lucrez s-a modificat prin introducerea mai multor aliniate, printre care și aliniatul de mai ... (vezi toată discuția)
Amenintare, santaj Corina Grigorescu Corina Grigorescu Buna ziua. Lucrez la filiala din Sibiu a unei Companii cu sediul in Bucuresti. Cu ocazia avizarii unui studiu de fezabilitate la Sibiu, am facut multe ... (vezi toată discuția)
Avem urmataoare problema. ccm prevede pentru salariati anumite ... romanul11 romanul11 Avem urmataoare problema. CCM prevede pentru salariati anumite trepte de salarizare. Minim , medin si maxim. Pana la data de 01.01.2023, salariul mediu pe ... (vezi toată discuția)