Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună, sunt inculpat într-un dosar pentru introducere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună, sunt inculpat într-un dosar pentru introducere in țară ...

Bună, sunt inculpat într-un dosar pentru introducere in țară de droguri de risc, faptă ce prevede închisoare între 5 și 15 ani. Există posibilitatea de renunțare la urmărirea penală sau clasare in acest caz? Nu prea m-am lămurit din ce am văzut pe internet. Vă mulțumesc.
Bună seara! Ar trebui să vă angajați un avocat care să studieze dosarul. Nu putem discuta despre clasare, în lipsa studierii dosarului.
Renunțarea la urmărirea penală nu se aplică la pedepse mai mari de 7 ani. Cel mai probabil veți fi trimis în judecată. Căutați urgent un avocat specializat pe penal. Situația dumneavoastră este destul de complicată și nu e bine să vă documentați pe net. Nu știu despre ce cantitate e vorba, ce fel de drog sau contextul dar evitați sa discutați pe net. Discuțiile cu avocatul sunt confidențiale și nu pot fi folosite chiar dacă ar fi interceptate.