Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie crestere a unui copil daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie crestere a unui copil daca nu am lucrat anterior?

Buna ziua, cum pot beneficia de indemnizatie de crestere a unui copil daca nu am lucrat anterior? Precizez ca sunt insarcinata in cateva saptamani si as dori sa stiu daca am sansa sa beneficiez de indemnizatie daca nu am muncit anterior?
Zero sanse daca n-ati lucrat minim 12 luni in ultimii doi ani.
Ce statut ati avut in ultimii 2 ani anteriori datei prezumate a nasterii copilului?

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea devenituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.