Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata c/v vouchere vacanta castigate in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata c/v vouchere vacanta castigate in instanta.Institutia primeste ...

Plata c/v vouchere vacanta castigate in instanta.Institutia primeste pe 28.12.2023 sentinta civila din 10.11.2023 prin care se da castig de cauza salariatilor cu drept de apel in 10 zile de la comunicare. Nu se face apel.
In acest moment aprilie 2024 salariatii solicita decontarea a 2 TRANSE 5% PENTRU 2023 SI 20% PENTRU 2024. Va rog sa precizati daca transele se restituite pe an calendaristic incepand cu data castigarii procesului .(adica prima transa 10.11.2023-10.11.2024 si transa 2 intre 10.11.2024-10.11.2024) etc
Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2023, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35% din valoarea titlului executoriu.

In speta, de la data pronuntarii hotararii.