Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Venituri din chirie variabila
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Venituri din chirie variabila

O societate care desfasoara activitatea de jocuri de noroc, CAEN 9200 va inchiria un spatiu de la o societate comerciala. Contractul care se va incheia prevede chirie variabila, raportata la veniturile obtinute de locatar din jocuri de noroc, in functie de vadul comercial. Aceste venituri din chirie variabila sunt scutite de TVA?
Clientul va poate factura fara TVA sau cu TVA in functie de cum opteaza . ( by default chiria e scutita de TVA dar daca el opteaza prin norificare la ANAF o poate factura cu TVA )