avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecerea la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecerea la impozit pe profit

Trecerea la impozit pe profit

Tocmai am trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit, de buna voie.
Anul 2023 am fost pe pierdere, dar am platit impozit pe venit.
Acum, la trecere la impozit pe profit, imi spune dna. contabil ca pierderea nu se reporteaza si m-am trezit trim 1 cu impozit pe profit, deoarece am facturat in 2024 lucrari executate in 2023.
Asa este corect?
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
insaterm, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 00:57, 16 Aprilie 2024
da din pacate ...pierderea din perioada cat erati micro nu se recupereaza acum cand sunteti la profit. Doar pierderea facuta de acum incolo . ( daca veti avea in 2024 ).

De ce nu le-ati facturat in 2023 cand aun fost executate ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire declaratie 101 mi37 mi37 Daca pana in 2007 societatea a platit impozit pe venit micro. iar din 2008 este platitoare de impozit pe profit in declaratia 101(cea aferenta anului 2008) se ... (vezi toată discuția)
Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice NIC14 NIC14 Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice. In luna decembrie 2023, am facturat chiria si pentru 2024. Cand se impoziteaza si ... (vezi toată discuția)
Plati anticipate micro szasz mihaela szasz mihaela pana in 2009. dec, am fost micro, acum , cu trecerea la platitori imp pe profit, voi calcula si plati imp trim dupa noile norme, dar cu pierderea de la ... (vezi toată discuția)