Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecerea la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecerea la impozit pe profit

Tocmai am trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit, de buna voie.
Anul 2023 am fost pe pierdere, dar am platit impozit pe venit.
Acum, la trecere la impozit pe profit, imi spune dna. contabil ca pierderea nu se reporteaza si m-am trezit trim 1 cu impozit pe profit, deoarece am facturat in 2024 lucrari executate in 2023.
Asa este corect?
insaterm, utilizator
da din pacate ...pierderea din perioada cat erati micro nu se recupereaza acum cand sunteti la profit. Doar pierderea facuta de acum incolo . ( daca veti avea in 2024 ).

De ce nu le-ati facturat in 2023 cand aun fost executate ?