Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RADIERE LA CERERE ....SAU DEFINITIVA....
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RADIERE LA CERERE ....SAU DEFINITIVA....

Buna ziua, doresc sa stiu care este diferenta intre radiere la cerere si radiere definitiva? am o masina care este radiata la cerere , pe care am vandut o, noul proprietar nu a mai inmatriculat masina pe numele lui decat a declarat o la impozite si taxe ,dupa ceva timp a dus o la un centru de dezmembrari unde sa intocmit certificatul de distrugere. Politia nu vrea sa radieze masina definitiv din circulatie pentru ca a fost radiata la cerere. Va rog sa mi spuneti daca este corect ce mi spun cei de la Politie, in conditiile in care nu pot scoate de la taxe si impozite masina. Va multumesc!
Ceva "sună" rău, e greșit. Dacă cel care v-a cumpărat masina a declarat la taxe și impozite achiziția, cum de mai figurează pe numele dvs. la primăria de care aparțineți ? Prin înstrăinare legală primul lucru care se întâmplă e radierea fiscală de pe numele celui care vinde.

Nu se poate radiata "definitiv", adică și de la poliție, până nu e radiata fiscal.
latka, utilizator
Eu am scos masina de la impozit ,e vb de noul proprietar....
Pai nu mai e problema dvs. , e treaba noului proprietar. Avea 90 de zile la dispozitie s-o inmatriculeze.
Si nici nu se intelege exact situatia, din moment ce ati scris :
Va rog sa mi spuneti daca este corect ce mi spun cei de la Politie, in conditiile in care nu pot scoate de la taxe si impozite masina.
latka, utilizator
vroiam sa stiu care este diferenta intre radiere la cerere si radierea definitiva....Multumesc!