Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumpărat un apartament în 2017 pentru care am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumpărat un apartament în 2017 pentru care am primit adeverință ...

Am cumpărat un apartament în 2017 pentru care am primit adeverință de la asociația de proprietari care atestă că vechiul proprietar era cu întreținerea la și asociația cu utilitățile la zi. Zilele acestea, asociația a primit o notificare de la executorul judecătoresc ca are de plata către Radet 34000 lei datorie din 2010-2012. Pot fi obligat să plătesc și eu parte( 1130 lei) din datoria către Radet ?
Nu. Datoriile sunt ale asociatiei din care d-voastra inca nu faceati parte. In mod normal nici asociatia nu ar trebui sa plateasca, pentru o datorie veche de 12 ani ar fi trebuit sa intervina prescriptia extinctiva chiar daca s-au facut plati tot timpul. Insa asociatia ar trebui sa apeleze la un profesionist ca sa vedeti de unde, cum si pentru ce s-a nascut acea datorie.