avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este cuantumul amenzii pentru un angajator ce nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este cuantumul amenzii pentru un angajator ce nu respecta ...

Care este cuantumul amenzii pentru un angajator ce nu respecta dreptul de concediu anual al angajatului, timp de peste 3 ani la rand ...?
Adica timp de peste 3 ani, nu ii da voie sa isi ia concediu pe motiv ca "nu am buget sa angajez alti oameni...asta e...".

As dori o cifra macar orientativa sau exemple similare (vorbim de o institutie de stat)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:10, 17 Aprilie 2024
Nu exista sanctiune mentionata in lege pentru asa ceva.
Multumesc...dar atunci cum calculeaza ITM-ul amenzile cnd vine in inspectie si constata asa ceva ?!?
Pune la misto amenda...pun ce suma ai ei chef sau cum ...?!
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2024
aztec11us, utilizator
Daca nu exista sanctiune nu are cum aprecia cuantumul amenzii pentru situatia mentionata de dvs .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda pentru munca la negru alinamartinyuk alinamartinyuk As vrea sa stiu cat este amenda (atat pentru angajator cat si pentru angajat) daca un angajat lucreaza la negru dar el este in concediu crestere copil. (vezi toată discuția)
Plangere itm florenta_22 florenta_22 Buna ziua, Acum 30 zile am facut plangere la ITM la punctul de lucru,am primit raspuns ca plangerea mea s-a redirectionat la ITM de la sediul central,unde s-a ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu dromader dromader In afara de ITM institurie corupta pana in maduva oaselor , unde mai pot face o sesizare privint nerespectarea dreptului la concediu ? Am facut nenumarate ... (vezi toată discuția)