Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare copil

Buna ziua!
Daca fosta mea nevasta de care am divortat m a dat in judecata pentru neplata pensiei alimentare de 150 euro si am primit citatie sa ma prezint sa dau o declaratie asta inseamna ca trebuie sa platesc tot din urma sau altfel merg la puscarie?
Ca eu nu am toti banii aia.
Ce se va intampla?
mergeti si dati declaratie, platiti mamei cati bani aveti .
Nu faceti puscarie decat daca nu platiti din rea credinta.
Si cu restul banilor restanti, ce se intampla?
Pentru ca nu am nu o sa ii mai dau? Si platesc in lunile din curs urmatoare?

Multumesc!
Alinne0023, utilizator
Pentru restul banilor o sa fiți executat silit dacă deja a apelat sau dacă va apela la un executor judecatoresc..
Incepeti sa platiti, vorbiti cu un avocat sa negociati cu doamna. Nu va panicati, dar discutati cu ea sa faceti cumva sa intretineti copilul acela, ca e al dv. si trebuie sa manance si el.
dvs vb de plata in euro, unde sunteti de fapt ?
De ce nu cereti in instanta micsorarea pensiei daca nu va permiteti sa dati atatia bani lunar ? daca v-au scazut veniturile fata de momentul camnd s-a stabilit pensie, cereti micsorarea ei.