avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare copil

Buna ziua!
Daca fosta mea nevasta de care am divortat m a dat in judecata pentru neplata pensiei alimentare de 150 euro si am primit citatie sa ma prezint sa dau o declaratie asta inseamna ca trebuie sa platesc tot din urma sau altfel merg la puscarie?
Ca eu nu am toti banii aia.
Ce se va intampla?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:31, 19 Aprilie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti si dati declaratie, platiti mamei cati bani aveti .
Nu faceti puscarie decat daca nu platiti din rea credinta.
Si cu restul banilor restanti, ce se intampla?
Pentru ca nu am nu o sa ii mai dau? Si platesc in lunile din curs urmatoare?

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2024
Alinne0023, utilizator
Pentru restul banilor o sa fiți executat silit dacă deja a apelat sau dacă va apela la un executor judecatoresc..
Incepeti sa platiti, vorbiti cu un avocat sa negociati cu doamna. Nu va panicati, dar discutati cu ea sa faceti cumva sa intretineti copilul acela, ca e al dv. si trebuie sa manance si el.
dvs vb de plata in euro, unde sunteti de fapt ?
De ce nu cereti in instanta micsorarea pensiei daca nu va permiteti sa dati atatia bani lunar ? daca v-au scazut veniturile fata de momentul camnd s-a stabilit pensie, cereti micsorarea ei.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sunt casatorita si am un copil minor si nu am loc ... Utilizatoranonim123 Utilizatoranonim123 Buna ziua! Sunt casatorita si am un copil minor si nu am loc de munca, sotul lucreaza. Dupa divort daca copilul este incredintat sotului si eu nu am loc de ... (vezi toată discuția)
Judecata pentru neplata pensiei alimentare in spania cu tatal in romania Alinne0023 Alinne0023 Salutare tuturor! Pe scurt, eu si fosta sotie am divortat, aceasta louieste cu fiul meu in Spania, tutela este a ei iar autoritatea parinteasca este a ... (vezi toată discuția)
Sunt căsătorit dar dintr-o relație de acum 11 ani , a rezultat ... Marian Pitești Marian Pitești Sunt căsătorit dar dintr-o relație de acum 11 ani , a rezultat un copil de 10 ani acum . Vreau să-l recunosc să-i asigur un viitor, să-l vizitez și ... (vezi toată discuția)