Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am un mic magazin online care trimite produsele de la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am un mic magazin online care trimite produsele de la un depozit ...

Am un mic magazin online care trimite produsele de la un depozit din Hunedoara. Comenzile de livrare le fac printr-o aplicatie terta (ecolet) care la randul ei trimite mai departe catre curieri. Un colet apare la ora 10:10 ridicat de catre curier si la 17:10 apare cu status special de "unsent". Comanda este facturata si platita de catre mine. Coletul nu ajunge la client. Am facut solicitare de despagubire colet pierdut. Depozitul sustine ca a fost ridicat iar curierul nu recunoaste ridicarea.
Cum pot sa dovedesc ca a fost ridicat?
Trebuie sa existe un document semnat de cine a predat, dar si de cine a primit coletul respectiv. Confruntati semnaturile impreuna cu semnatarii.
organizati-va fluxul, cu reguli/ proceduri. folositi-le pe ale depozitului/ curierului. daca nu exista, scrieti-le dvs.
e posibil ca toate aceste verificari sa intre la servicii premium/ track and trace, etc. cititi contractul