Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineata, intrebare presedintele asociatiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineata, intrebare presedintele asociatiei de proprietari ...

Buna dimineata, intrebare presedintele asociatiei de proprietari poate sa oblige proprietarii din blocul respectiv sa se inscrie in asociatie sau e libera alegere a proprietarului de a se inscrie ? Si mai ales daca nu esti incris in asociatie, cum sa imputernicesti sa te reprezinte la sedinta pt vot ? Sunt multi proprietari care locuiesc la alta adresa si nu participa la sedinte, dar nici nu vor sa se inscrie in asociatie .
cirnu72, utilizator
Inscrierea in asociatia de proprietari este libera, nu exista vreo obligativitate de a fi membru. Cel ce nu e membru nu poate sa voteze in Adunarea Generala, nicidecum de a imputernici pe cineva sa-l reprezinte.
eu zic sa va bucurati de asa asociatie......mai bine un membru care participa, decat unul care e doar in acte si nu-l intereseaza adunarile.......

proprietarii inscrisi si dezinteresati aduc doar dureri de cap...atata timp cat aveti minimul prevazut de lege, mergeti mai departe

Multumesc fumos.