Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: ...

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
- Firma 1 - microintreprindere, unic actionar, 2 salariati (unul cu norma intrega, unul cu timp partial), cifra de afaceri 2023 = 28500 euro
- Firma 2 - platitoare impozit pe profit, actionarul de la prima firma detine 50% din actiunile celei de-a doua firme, cifra de afaceri peste 1.000.000 euro

Incepand cu 01.01.2024, Firma 1 devine platitoare de impozit pe profit?

Multumesc
Da pt ca cele doua sunt legate .