Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate cumpara un bun pe numele unei persoane prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate cumpara un bun pe numele unei persoane prin procura ...

Se poate cumpara un bun pe numele unei persoane prin procura de la notariat pe numele meu? Sau trebuie viitorul proprietar sa semeze contractul, fiscalul etc.?
asta e rolul procurii, ca o persoana sa reprezinte alta persoana pt ca nu se poate prezenta personal, deci da, se poate ca cineva sa va imputerniceasca sa solicitati fiscalul in numele lui si sa cumparati un imobil pt ea.
Deci prin procura eu nu am niciun drept asupra bunului respectiv? Sunt doar un intermediar intre actualul proprietar si viitorul proprietar fara ca sa imi fie mie trecut pe numele meu, nu?
Depinde si ce urmariti... daca faceti o simulatie prin interpunere de persoane, pot fi probleme. Nu imi e clar care e scopul intrebarii ultime.
Voiam sa inteleg mai bine rolul acestei procuri, nu imi este foarte clar, din ce inteleg eu sunt doar un intermediar care ajuta proprietarul care nu are timp sa se ocupe. Nu voi fi eu proprietarul sau vreun coproprietar, nu?
Nu voi fi eu proprietarul sau vreun coproprietar, nu?

nu