Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... La divort nu se face partajul bunurilor comune ci doar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

La divort nu se face partajul bunurilor comune ci doar ulterior

La divort nu se face partajul bunurilor comune constand intr-un imobil si un autoturism; un sot ramane in imobil, celalalt ia autoturismul; dupa 10 ani se doreste regularizarea amiabila a partajului.
Valoarea autoturismului este nula (nu mai exista), valoarea imobilului a crescut intre timp; in calculele de regularizare ce valori se folosesc la autoturism, respectiv la imobil?
La divort nu se impart niciodata bunuri, doar se termina casnicia.
Partajul se poate face inainte, odata cu sau dupa divort si este o operatiune separata.
Daca il faceti amiabil, ceea ce si recomand, imparteala si calculele se fac dupa cum va intelegeti, orice calcul e valabil cat timp sunteti de acord. Teoretic cresterea sau scaderea valorii bunurilor trebuie sa fie „suportate” egal de ambii proprietari.