avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calculul valorii orelor suplimentare lucrate?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calculul valorii orelor suplimentare lucrate?

Bună ziua .As vrea să aflu cum sa calculează valoarea unei ore lucrate in situația în care:
- suma din care se deduce ora lucrată este 5000 lei.
-timpul normal de lucru este de 20 zile x 8 ore iar în luna respectiva beneficiez de concediu de odihnă 10 zile lucrătoare după care rfectuez 16 ore suplimentare.

Varianta 1 : 5000:( 20 x 8 )=31,25 lei
Varianta 2: 5000:(10 x 8 )=62,5 lei
Care din rezultatele de mai sus va fi folosit pentru calculul valorii orelor suplimentare lucrate :
5000+ (31,25 x75% x 16)
5000+(62,5 x 75% x 16 )?
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:42, 21 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prima varianta .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu calculat corect? Cornel 2009 Cornel 2009 Buna ziua 1.Lucrez cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma intreaga (8 ore/zi, 40 ore pe saptamana) cu un salariu de baza brut lunar de 750 ... (vezi toată discuția)
Litigii de munca,plata orelor suplimentare voineagmihaela voineagmihaela Buna tuturor! Tocmai am castigat procesul intentat de mine catre fostul angajator pt concediere abuziva si nu prea stiu cum se calculeaza orele suplimentare ... (vezi toată discuția)
Calcul salarial stefania78 stefania78 v-as ruga sa imi explicati cum s-au facut calculele salariale pe acest fluturas,pentru ca la o parte din el nu inteleg la ce s-au facut raportarile ... (vezi toată discuția)