Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calculul valorii orelor suplimentare lucrate?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calculul valorii orelor suplimentare lucrate?

Bună ziua .As vrea să aflu cum sa calculează valoarea unei ore lucrate in situația în care:
- suma din care se deduce ora lucrată este 5000 lei.
-timpul normal de lucru este de 20 zile x 8 ore iar în luna respectiva beneficiez de concediu de odihnă 10 zile lucrătoare după care rfectuez 16 ore suplimentare.

Varianta 1 : 5000:( 20 x 8 )=31,25 lei
Varianta 2: 5000:(10 x 8 )=62,5 lei
Care din rezultatele de mai sus va fi folosit pentru calculul valorii orelor suplimentare lucrate :
5000+ (31,25 x75% x 16)
5000+(62,5 x 75% x 16 )?
george-neagu, moderator
Prima varianta .