Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, Sunt pensionat de anul trecut la limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, Sunt pensionat de anul trecut la limita de varsta ...

Buna seara ....va rog sa ma ajutati cu raspunsulla o problema...Sunt pensionat ,de anul trecut ,la limita de varsta.Mentionez ca unde am lucrat si anume Laminorul Braila,am beneficiat lunar de prima de vacanta ,prima de pasti si craciun, prima metalurgistului...prime care s-au regasit luna de luna pe fluturasul de salariu,cand le-am primit unde au fost retinute toate darile catre stat.....astea fiind in perioada 1982 -2013...Tot circula zvonuri cum ca ar trebui sa cautam arhivele societatii pentru o adeverinta legata de aceste castiguri...este necesar ? parerile sunt impartite ...unii spun ca nu ...multumesc
Legea 360/2023
Articolul 155
(1) În termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile prevăzute la art. 144 alin. (1) se recalculează din oficiu, prin valorificarea din adeverințele care îndeplinesc condițiile de valabilitate și legalitate, prevăzute la art. 4 alin. (1) și art. 5 alin. (1) din Ordinul ministrului muncii și protecției sociale nr. 487/2021 privind efectuarea operațiunilor de evaluare a pensiilor din sistemul public stabilite până la data de 1 septembrie 2023, a sporurilor/veniturilor nepermanente sau a veniturilor lunare, brute sau nete, după caz, realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, plătite din fondul de salarii, asupra cărora s-a datorat, potrivit legii, contribuția de asigurări sociale de stat, nevalorificate la calculul drepturilor de pensie cuvenite sau aflate în plată.
(2) Drepturile recalculate potrivit alin. (1) se acordă începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi.