Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru o ieșire din indiviziune am semnături de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru o ieșire din indiviziune am semnături de la ocpi primărie ...

Pentru o ieșire din indiviziune am semnături de la ocpi primărie dar un vecin refuza sa semneze deși eu am semnat pentru el .. doar cu instanta pot rezolva?
cu ce ocazie ati semnat pentru el? fiindca daca ati fost de acord cu iesirea lui din indiviziune, el nu mai are de ce sa semneze, fiindca...a iesit.
daca este inca in indiviziune si nu e de acord sa iesiti, singura cale e instanta. dar ii puteti cere si cheltuieli de judecata.
Cred ca este impropriu spus pentru iesire din indiviziune, probabil este vorba despre o masuratoare cadastrala.
Masuratoarea cadastrala fiind necesara in vederea efectuarii unui partaj , in speta o iesire din indiviziune.
Probabil ca atunci cand vecinul si-a facut masuratorile cadastrale a avut nevoie de semnaturi de la vecini, deci si de la florin, iar acum cand florin vrea sa isi faca masuratorile cadastrale, vecinul nu vrea sa ii semneze. O sa ne spuna dansul daca e asa sau nu e asa.

Pana la chestia in instanta eu spun ca mai trebuie incercat o data amiabil si apoi trimisa o notificare prin avocat, comunicata cu executorul judecatoresc. Si, ultima solutie instanta.