avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termenul de contestare in instanta a unei concedieri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termenul de contestare in instanta a unei concedieri abuzive ...

Termenul de contestare in instanta a unei concedieri abuzive curge de la data notificarii de preaviz sau de la data de intrare in vigoare a preavizului?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:36, 23 Aprilie 2024
In mod normal, de la data primirii sub semnatura a deciziei de concediere, pe care dvs. o considerati abuziva.
De la data comunicarii deciziei de concediere curge termenul de contestatie.
Multumesc.
Notificarea de preaviz nu este acelasi lucru cu decizia, corect?
In aceasta situatie termenul curge de la transmiterea deciziei catre angajat, nu?
Am precizat deja, de la data semnaturii angajatului de primire decizie.

Alte discuții în legătură

Termen contestatie concediere Amalia73 Amalia73 Buna ziua, ma aflu in situatia in care mi-a fost comunicata o notificare de preaviz privind desfiintarea postului pe care il ocup.In aceasta notificare de ... (vezi toată discuția)
Comunicare preaviz cristina69 cristina69 Buna dimineata. As vrea sa stiu in situatia in care angajatorul vrea sa comunice preavizul de concediere la angajat si acesta din urma refuza sa semneze ca a ... (vezi toată discuția)
Litigii de munca ciprian2015 ciprian2015 Sunt angajat la o Societate unde ocup functia de InspectorSSM . Actual sunt in CM dar primesc acasa o notificare prin care ma anunta ca incepand cu data de ... (vezi toată discuția)