Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termenul de contestare in instanta a unei concedieri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termenul de contestare in instanta a unei concedieri abuzive ...

Termenul de contestare in instanta a unei concedieri abuzive curge de la data notificarii de preaviz sau de la data de intrare in vigoare a preavizului?
In mod normal, de la data primirii sub semnatura a deciziei de concediere, pe care dvs. o considerati abuziva.
De la data comunicarii deciziei de concediere curge termenul de contestatie.
Multumesc.
Notificarea de preaviz nu este acelasi lucru cu decizia, corect?
In aceasta situatie termenul curge de la transmiterea deciziei catre angajat, nu?
Am precizat deja, de la data semnaturii angajatului de primire decizie.