avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt stabilita in Africa De Sud dar am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt stabilita in Africa De Sud dar am lucrat in Romania ...

Buna ziua,

Sunt stabilita in Africa De Sud dar am lucrat in Romania efectiv 7 ani, o luna si 21 de zile (dupa datele din cartea de munca).
Am efectuat facultatea la zi (5 ani) si mi-a fost echivalata cu 4 ani, 8 luni si 18 zile ca vechime .
In total as avea o vechime de 11 and si 10 luni.
Intrebarea este daca pot beneficia de pensie cu aceasta vechime sau daca trebuie neaparat sa cumpar diferenta de vechime de pana la 15 ani ca vechime minima de acordare a pensiei.

Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Florina Constantinescu , utilizator 18:29, 22 Aprilie 2024
Nu beneficiati de pensie cu un astfel de stagiu ..va trebuie minim 15 ani.
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc frumos.

In ce conditii se acorda pensia minima garantata de 1 281.00 Ron?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia este platita in cuantum minim de 1.281 lei, doar celor care au o vechime de 17 - 20 - 25 de ani, dar nu mai putin de 15 ani stagiu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Condiții necesare pentru obținerea indemnizației sociale pentru pensionari:
- să aibă calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, indiferent de data înscrierii la pensie;
- să aibă domiciliul în România;
-nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub 1281 lei.
Multumesc frumos!

Alte discuții în legătură

Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu ... Laura988 Laura988 Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu are vechime suficienta pe cartea de munca, ce venit poate avea pentru a se sustine , momentan nu ... (vezi toată discuția)
Despre pensia minma Angela. Șandru Angela. Șandru Am lucrat 6 ani și 4 luni că asistent personal între anii 2011-2017.Acum nu mai lucrez.Cand aș putea beneficia de pensie minimă sau ajutor social ,dacă ... (vezi toată discuția)
Pensie sociala pentru persoanele care nu au stagiul de cotizare complet (12 ani si 4 luni) SimonaDaniela87 SimonaDaniela87 Buna ziua. As dori sa rezolv o enigma despre care nimeni nu ma poate lamuri. Daca mama mea are stagiu de cotizare de 12 ani si 4 luni, nu se incadreaza pentru ... (vezi toată discuția)