Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt stabilita in Africa De Sud dar am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt stabilita in Africa De Sud dar am lucrat in Romania ...

Buna ziua,

Sunt stabilita in Africa De Sud dar am lucrat in Romania efectiv 7 ani, o luna si 21 de zile (dupa datele din cartea de munca).
Am efectuat facultatea la zi (5 ani) si mi-a fost echivalata cu 4 ani, 8 luni si 18 zile ca vechime .
In total as avea o vechime de 11 and si 10 luni.
Intrebarea este daca pot beneficia de pensie cu aceasta vechime sau daca trebuie neaparat sa cumpar diferenta de vechime de pana la 15 ani ca vechime minima de acordare a pensiei.

Va multumesc frumos.
Nu beneficiati de pensie cu un astfel de stagiu ..va trebuie minim 15 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc frumos.

In ce conditii se acorda pensia minima garantata de 1 281.00 Ron?
Pensia este platita in cuantum minim de 1.281 lei, doar celor care au o vechime de 17 - 20 - 25 de ani, dar nu mai putin de 15 ani stagiu.
Condiții necesare pentru obținerea indemnizației sociale pentru pensionari:
- să aibă calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, indiferent de data înscrierii la pensie;
- să aibă domiciliul în România;
-nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub 1281 lei.
Multumesc frumos!