Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Trebuie dezbătută succesiunea după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Trebuie dezbătută succesiunea după moartea bunicului.Acesta ...

Bună ziua,
Trebuie dezbătută succesiunea după moartea bunicului.Acesta a decedat acum 50 de ani
Ce acte sunt necesare pt aceasta sau unde trebuie mers în prima faza.
În prima faza, trebuie sa va adresați Camerei Notarilor Publici de care aparține județul unde bunicul a avut ultimul domiciliul și sa verificați dacă s-a deschis procedura succesorala.
Acum 50 de ani, era Notariatul de Stat și atunci, succesiunile se cam dezbateau obligatoriu.
Dacă nu s-a deschis procedura succesorală pe nicăieri și nu a fost făcut niciun demers referitor la dezbaterea succesiunii bunicului, va adresați unui notar public de la ultimul domiciliu al defunctului, care în funcție de specificul situației dvs, va va indica ce acte sunt necesare.