Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Sunt casatorita,sotul ...

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Sunt casatorita,sotul are o sora,din motive personale eu nu as vrea ca in cazul in care nu voi avea copil,sa nu ramana bunurile mele surorii lui. Parintii mei au 2 apartamente pe care mi le vor lasa mie. Care ar fii sfatul,sa mi le lase donatie sau care ar fii varianta?
Ce treabă are cumnata cu actul dintre dvs și părinți?
Cumnata ar avea un eventual drept doar în situația în care dvs ați deceda înaintea soțului, soțul vă va moșteni pe dvs, soțul ar deceda înaintea surorii lui, iar aceasta, indirect va moșteni ceva din bunurile dvs.

raluk0207 a scris:

Ce treabă are cumnata cu actul dintre dvs și părinți?
Cumnata ar avea un eventual drept doar în situația în care dvs ați deceda înaintea soțului, soțul vă va moșteni pe dvs, soțul ar deceda înaintea surorii lui, iar aceasta, indirect va moșteni ceva din bunurile dvs.

Evident ca in cazul in care as deceda.

Madi1989 a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Sunt casatorita,sotul are o sora,din motive personale eu nu as vrea ca in cazul in care nu voi avea copil,sa nu ramana bunurile mele surorii lui. Parintii mei au 2 apartamente pe care mi le vor lasa mie. Care ar fii sfatul,sa mi le lase donatie sau care ar fii varianta?

Ce act trebuie facut pt a nu mostenii nimeni din partea sotului,asta vroiam sa stiu.
Ca faceti sa nu, copil ,sotul va mosteneste și e mostenitor rezervatar. Ce act vreti sa faceti, cui vreti sa lăsați averea dvs? Dacă vreti sa nu va mosteneasca sotul, fie va instrainati averea, fie divortati. Cumnata nu va mosteneste nicicum, deci nu aveți ce acte sa faceti dvs. ca sa nu va mosteneasca ea pt ca nu e moștenitorul dvs.
Ea il mosteneste doar pe sotul dvs dacă acesta nu va avea copii pana la deces.
Cred ca ceva stiti greșit, dar nu îmi dau seama ce.
Puteti sa faceti un testament ca sotul sa mosteneasca doar rezerva succesorala.
Dacă decedați înaintea parintikor dvs, va mostenesc și parintii și sotul.
Cu ce mosteneste sotul de la dvs, acesta poate face orice, poate lasa la rândul lui un testament unei persoane din afara familiie, astfel si-ar inlatura sora de la mostenire. Daca dvs nu o aveti la inima poate ca el e de alta părere.
gi-jane2, moderator
Madi1989 a scris:

... sa mi le lase donatie sau care ar fii varianta?

Nu are nicio importanță "varianta" prin care dvs. deveniți proprietar/sau "varianta" prin care cele două ap. ajung în patrimoniul dvs.

Indiferent pe ce cale vor ajunge ele să fie in proprietatea dvs., dacă în clipa decesului dvs. acele ap. se vor regăsi în patrimoniul dvs. (nu le-ati vândut, donat etc) atunci ele se vor transmite prin moștenire. Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate... Nu ne interesează CUM a ajuns capra, casa, masa în patrimoniul mortului. Există? Se transmit prin moștenire.

Cui? Moștenitorilor legali sau testamentari.

Moștenitorii dvs. legali vor fi:
- soțul supraviețuitor (dacă va mai fi soț și dacă n-a murit el mai întâi)
- alături de rudele dvs. Ale dumneavoastră! Nu ale altui neingropat de prin preajmă.
- sau numai rudele dvs. dacă nu veți mai avea soț la vremea decesului dvs.

Aveți frate/soră, unchi, mătușă, veri primari? Ce alte rude aveți în afară de părinți?
Cumnata nu vă este rudă. Ea nu vă moștenește pe dvs. Ea îl va moșteni pe fratele ei. Și parte din averea dvs. ar putea să ajungă la ea numai dacă fratele ei (soțul dvs.) v-a moștenit pe dvs. Adică după un lung sir de dacă... și dacă... și dacă... (și mai are și Cel de sus un cuvânt de spus în ordinea plecărilor pe lumea ailaltă).

romascanu, moderator