avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti. Unul a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti. Unul a decedat ...

Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti.Unul a decedat inaintea ei.El a avut 1 baiat care a d3cdat acum 5 ani si nu a fost casatorit si nu are copii.Ceilalti 2 baieti au decedat dupa ea si au fiecare cate 3 copii.Ni ci o nora numai traieste de la cei 3 baieti fiind decedate dupa ea.Se mai face succesiune dupa baiatul mort inaintea ei de la care numai traieste nimeni? Sau impartim intre verii ramasi dupa tati?vin la mostenire veri din partea varului decedat dupa mama?sau doar noi cei dupa tata, ca era bu nica noastra dupa tata?
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2024
AnaMiki, utilizator
Cel mai recent răspuns: AnaMiki , utilizator 17:50, 23 Aprilie 2024
În speță dvs este vorba despre 6 succesiuni: a bunicii, a nepotului decedat acum 5 ani și a fiecărui fiu decedat+ sotia.

Moștenitorii bunicii sunt:
- nepotul decedat
- fiul 1
- fiul 2

Moștenitorii fiului 1 sunt soția și copiii.
După care, se dezbate moștenirea după soție, și rămân copiii.

La fel și în cazul fiului 2.
Fiecare familie trebuie sa își dezbata moștenirea pe ramura sa.
Mama nepotului trăiește? Dacă nu, când a murit? Înaintea fiului ei sau după?
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2024
raluk0207, utilizator
Mama nepotului a murit inaintea lui cu un an.Cand a murit el nu avea nici sotie ,nici copii.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
AnaMiki, utilizator
Adica poate veni la mostenirea unui teren alte rude ale varului care nu au avut nici o legatura cu bunica, in conditiile in care un singur fiu a muncit terenul si a platit impozit 25 de ani? Putem face uzucapiciune pentru teren?

AnaMiki a scris:

Mama nepotului a murit inaintea lui cu un an.Cand a murit el nu avea nici sotie ,nici copii.

Da, pot.
Varul dvs nu a fost căsătorit, nu a avut copii, la data decesului nu mai avea părinți și bunici în viață, deci cei mai apropiați moștenitori sunt unchii și mătușile.
Iar aici vorbim despre fratii/surorile ambilor sai părinți. Respectiv: ceilalți 2 fii ai bunicii (care trăiau când nepotul a murit, deci îl mostenesc) si fratii/surorile mamei sale.

Și nu, nu se aplica uzucapiunea, ca rezolvare a unor lucruri nefăcute la timp.
Delăsarea și dezinteresul au făcut sa se adune defuncti cu duiumul. Trebuia dezbătută succesiunea după bunica. A fost tot timpul din lume.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
raluk0207, utilizator
Cand a murit varul fratii din partea tatalui nu traiau.Doar fratii din partea mamei lui care acum sunt si ei morti dupa el.Are doar 2 verisoare de la un unchi.Ele vin la mostenirea bunicii

raluk0207 a scris:

Da, pot.
Varul dvs nu a fost căsătorit, nu a avut copii, la data decesului nu mai avea părinți și bunici în viață, deci cei mai apropiați moștenitori sunt unchii și mătușile.
Iar aici vorbim despre fratii/surorile ambilor sai părinți. Respectiv: ceilalți 2 fii ai bunicii (care trăiau când nepotul a murit, deci îl mostenesc) si fratii/surorile mamei sale.

Și nu, nu se aplica uzucapiunea, ca rezolvare a unor lucruri nefăcute la timp.
Delăsarea și dezinteresul au făcut sa se adune defuncti cu duiumul. Trebuia dezbătută succesiunea după bunica. A fost tot timpul din lume.

Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2024
AnaMiki, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi mostenire geta2005 geta2005 Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu. (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire danielbotezatu danielbotezatu Buna, Am o intrebare legata de dezbaterea mostenirii. Bunicii au avut doi baieti, fiecare cu cate 5 copiii. Au murit in ordinea asta: bunica, unchiul si ... (vezi toată discuția)
Prioritate la succesiune emil1702 emil1702 Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: trebuie facuta succesiunea dupa o persoana decedata in 2007(numita in continuare \"persoana\") care a avut un ... (vezi toată discuția)