Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Trecere credit curent la restante ce înseamnă?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Trecere credit curent la restante ce înseamnă?

Buna ziua,

În prima fazã acumularede dobânzi penalizatoare, notificãri…în faza ulterioarã o eventualã executare silitã.
După cât timp se trece la executarea silita? Mulțumesc

Zsuzsanna Lukacs a scris:

Buna ziua,

În prima fazã acumularede dobânzi penalizatoare, notificãri…în faza ulterioarã o eventualã executare silitã.

De obicei dupa o restanta de peste 90 de zile. Sa luati in considerare ca odata cu inceperea executarii silite se vor percepe si cheltuieli de executare. Se pune poprire pe salar daca sunteti angajat (1/3 parte sau maxim 1/2 din salariul net poate fi poprit), se pune sechestru pe bunuri mobile (de ex. auto ) si imobile (cladiri, terenuri), daca detineti.

Daca aveti terte parti semnatare la credit - giranti - si ei vor fi executati pana la recuperarea sumei de catre creditor.

Daca aveti gandul sa platiti datoria, mergeti la banca si incercati o eventuala restructurare,