Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire În ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire În ...

Vă rog etapele de parcurs și documentele necesare pentru:
În prezent sunt cetățean francez, am un pașaport romanesc expirat, plus o copie a certificatului de naștere. Tatăl meu a decedat, sunt unicul moștenitor.
Cum pot intra în posesia apartamentului din București. moștenire de la tatăl meu decedat Iar apoi să îl vând. ?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns !
Dacă aveți pașaport românesc expirat înseamnă că aveți și cetățenie română. Sau ați renunțat la cetățenia română? Ideea e că pentru a intra în posesia apartamentului din București trebuie să dezbateți succesiunea și după aceea, devenind proprietar al apartamentului, puteți să faceți ce doriți cu el. Bine ar fi să vă consultați cu un avocat.