Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara ,în legea 196/2018 nu se menționează ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara ,în legea 196/2018 nu se menționează că cenzorul ...

Bună seara ,în legea 196/2018 nu se menționează că cenzorul trebuie sa semneze listele de plata a întrețineri ,dar are ca atribuții verificarea acesteia .
Propietari cum au certitudinea că cenzorul a verificat corectitudinea listelor de plata ,daca pe aceste liste nu se mai găsește semnătură cenzorului ?
timpuriu, utilizator
Dreptul de semnatura il are doar presedintele, care valideaza acele liste. Cenzorul e un soi de angajat cu contract de mandat, el raspunde in fata Cex. Li se poate cere garantie , raporteaza activitatea lor membrilor Cex.
Articolul 60
(8) Cenzorul/Membrii comisiei de cenzori, angajat/angajați al/ai asociației de proprietari, este/sunt remunerat/remunerați pe baza unui contract de mandat, conform hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, consemnată în procesul-verbal.
latka, moderator
Art.61
b) verifica gestiunea financiar-contabila;
c) verifica lunar executia bugetului de venituri si cheltuieli conform documentelor,
registrelor si situatiei soldurilor elementelor de activ si pasiv intocmite de catre
administrator;
Mă gândesc că lista de plată trebuie să fie inclusă în ce scrie mai sus.
Dacă cenzorul verifică, cum poate dovedi altfel decât prin semnătură că a verificat?
Îl credem pe cuvânt?
Fiind un angajat nu semnează documente ale asociației, ci un raport adresat Cex.