Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Inml poate elibera buletin de analiză toxicologică ( ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Inml poate elibera buletin de analiză toxicologică ( de ex ...

Inml poate elibera buletin de analiză toxicologică ( de ex alcoolemia) la cererea persoanei interesate și nu doar expertiza medico legală prin intermediul organului judiciar?
Insistati pe acelasi subiect. Alcoolemia unei persoane poate fi ceruta pentru propria persoana (se emite buletin toxicologic) sau de catre organul judiciar (se intocmeste raport de expertiza medico-legala sau buletin toxicologic, dupa caz).
In cazul cercetarii unui accident de munca, ITM/ Inspectia muncii poate cere emiterea de buletin toxicologic privind alcoolemia pentru persoane implicate in producerea evenimentului.