Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt divortata ...

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Sunt divortata si am un minor pentru care e stabilit un program de vizita ca urmare a unei hotarari judecatoresti. Mentionez ca minorul este la mine.
Sotului meu i se intampla foarte des sa nu poata respecta programul respectiv din diferite motive invocate de el, si din acest motiv solicita sa recupereze perioadele respective ulterior, asa cum vrea el.
Doresc sa stiu daca am obligatia legala sa-i dau minorul pentru recuperarea perioadelor respective cand el nu a putut sa ia minorul, si daca da, care este actul normativ in care se specifica acest lucru.
Va multumesc!
Buna ziua, Nu aveti obligatia sa ii dati copilul la sau pentru recuperari. Nu acesta a fost scopul instituit de legiuitor si dispus de instanta atunci cand a stabilit un program de vizita. Daca ex-sotul nu respecta programul este treaba si riscul lui.