Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Sunt femeie, am 62 ani împliniți in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Sunt femeie, am 62 ani împliniți in februarie 2024, ...

Bună ziua! Sunt femeie, am 62 ani împliniți in februarie 2024, sunt pensionara la limita de vârstă ( pt.ca am avut grupa ) din 2020.
După ce am ieșit la pensie am fost angajata pe perioada nedeterminata la poșta , iar în martie 2024 am adus la cunoștință angajatorului că doresc sa lucrez in continuare până la vârsta de 65 ani conform legii 93/2019.
Angajatorul îmi spune că îmi desface contractul de muncă conform art.56 lit c din legea 53/2003( republicată cu modificarile si completările ulterioare ) și îmi trimite un alt CIM pe perioada determinata de 1 an de zile.
Întrebarea mea este daca e corect să-mi desfacă CIM actual pe perioadă nedeterminată sau angajatorul ar trebui doar sa ia act de intenția mea de a cumula pensia cu salariul până la vârsta de 65 ani și să merg pe vechiul CIM, fara a fi nevoie de alt CIM pe 1 an ?

Mai menționez că șeful locului de munca, de la subunitatea la care lucrez nu are nimic împotriva și nu vreau să rămân cu forța la job.
Numai că instituția prin departamentul juridic îmi zic povestea de mai sus și tare as avea nevoie de ajutorul unui specialist.
In ziua de azi se fac multe abuzuri..
Golf4.2000, utilizator
Care este data nasterii?
1. Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare. .... situatie care trebuia aplicata in 2020.

2. Varsta standard de pensionare pentru dvs este de 62 ani si 2 luni..adica la 28 Aprilie 2024

3. Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

4. Incteaza c.i.m. in baza art.56 C.mun. nu mai este posibila in cazul dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic