Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Prietena mea a cumparat un apartament iar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Prietena mea a cumparat un apartament iar mama ei ...

Buna ziua! Prietena mea a cumparat un apartament iar mama ei este codebitor, nu coproprietar! Doar prietena mea este proprietar, insa eu o ajut cu plata ratei la casa, platim 50-50! Am dori sa fim amandoi proprietari.
Ce putem face?
Daca imi doneaza jumatate nefiind casatoriti se mai poate revoca pe timpul casatoriei?
Ce ne sfatuiti sa facem?

Dacă nu sunteți casatoriti și va doneaza acum, cum sa mai revoce donatia? Va poate dona doar cu acordul băncii daca e vb de credit ipotecar, ceea ce nu veti obține.
Casatoriti-va și la casatorie adoptati regimul comunitatii convenționale și prin conventie, includeți și casa, dsr și creditul în comunitatea de bunuri.