Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, sper măcar aici sa fiu lămurita, am 15 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, sper măcar aici sa fiu lămurita, am 15 ani împliniți ...

Bună seara,sper măcar aici sa fiu lămurita, am 15 ani împliniți acum 10 luni m am pus într o relație cu un băiat de 23 de ani,mama fiind de acord pentru ca îl cunoaște de mic,de curând am aflat ca sunt însărcinată de aprox 1 luna,nu vrem sa îl păstrăm dar mama nu ar fi de acord sa semneze un avort dar nici sa îl păstrăm.Acum,întrebările mele sunt 2 și late
1.cum as putea sa fac avort fără acordul mamei?
2.mama ar avea legal ce sa ii facă iubitului meu dacă de la început a fost de acord cu relația și cu mutatul la el ba chiar se înțelegeau foarte bine?
daca ai 15 ani iar “partenerul” 23, acordul tau sau al mamei este lipsit de relevanta! acel barbat a savarsit infractiunea de viol si evident este pasibil de o pedeapsa cu inchisoarea!. iar mama ta, si restul familiei tale care cunoaste situatia, de infractiunea de nedenuntare. imi pare rau, dar situatia nu e prea roz.
"Omisiunea de denunț", tu știi ce vorbești? Asta era una din "infracțiunile" din cea mai neagră perioadă a teroarei comuniste, cea a lui Ghiță Dej. Iar la 15 ani nu mai este vorba de viol, ci cel mult de relații sexuale cu un minor.

cris0811 a scris:

daca ai 15 ani iar “partenerul” 23, acordul tau sau al mamei este lipsit de relevanta! acel barbat a savarsit infractiunea de viol si evident este pasibil de o pedeapsa cu inchisoarea!. iar mama ta, si restul familiei tale care cunoaste situatia, de infractiunea de nedenuntare. imi pare rau, dar situatia nu e prea roz.

Aveți soluția de a da copilul spre adopție.
Discuta cu mama despre aceasta varianta.
Vedeti ca a fost modificata (in sus) limita de varsta pentru relatiile sexuale cu minori.

Art. 218 indice 1: Violul săvârşit asupra unui minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de un major cu un minor care nu a împlinit 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 7 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Art. 218 ind. 1 Cod penal a fost introdus prin Legea nr. 217/2023
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de un major cu un minor care nu a împlinit 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 7 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Nu stiu daca explicatia cu teroarea comunista mai e valabila sau nu. Poate ne spune vreun specialist in drept...