Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punerea in plata a deciziei de pensionare Buna ziua , ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punerea in plata a deciziei de pensionare Buna ziua , in data ...

Punerea in plata a deciziei de pensionare
Buna ziua , in data de 04.06.2024 sotul implineste 60 de ani cu 40 de ani vechime in munca , doreste ca din data de 05.06.2024 sa depuna dosarul de pensie anticipata . Intrebarea este daca trebuie sa puna in plata decizia , chiar daca eventual nu-i convine quantumul pensiei calculate ? Daca nu , cat timp este valabila decizia respectiva , in ce interval de timp trebuie sa o depuna in plata ?
Legea 263/2010
Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Multumesc frumos !