Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul imi solicita date despre persoanele care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul imi solicita date despre persoanele care au grad ...

Angajatorul imi solicita date despre persoanele care au grad de rudenie cu mine pana la 4 -sa mentionez daca desfasoara activitati comerciale sau nu. Si in acelas timp sa mentionez daca detin actiuni la vreo companie. Ma ameninta ca daca nu spun adevarul acest aspect constituie abatere disciplinara grava.
Mentionez ca toate acestea apar la 3 ani de la angajare fara sa fi fost anuntat la momentul angajarii ca am aceasta obligatie.
Se incalca sau nu regulamentul GDPR? Este acesta un abuz din partea angajatorului? - avand in vedere ca acestea pot fi informatii cu caracter personal.
Eu stiam ca acest tip de informatii se solicita doar la personalul cu functii de conducere inalte...
Initial, puteti sa solicitati angajaorului sa va precizeze in scris care este temeiul legal in baza caruia va solicita si prelucreaza aceste date cu caracter personal coroborate cu prevederile din legislatia din legislatia muncii și regulamentul intern.
Dpdv, RGPD oricum aveau obligatia sa va notifice in acest fel
Ați semnat Regulamentul Intern?

Asa ceva este mentionat ca fiind abatere disciplinară?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se pot dovedi utile, Referințe: Orientările CEPD (Comitetul European pentru Protecția Datelor) privind notificarea încălcării securității datelor în temeiul Regulamentului 2016/679 Articolul 4, alineatul (12), articolele 33, 34; motivele 85, 86, 87, 88 din RGPD
Cornel Vasile, Consilier juridic