avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!Am vârsta de 57 ani,17 ani lucrați, si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!Am vârsta de 57 ani,17 ani lucrați, si trei copii ...

Buna ziua!Am vârsta de 57 ani,17 ani lucrați, si trei copii nascuti si crescuti.Am dreptul să aplic pt pensie...??
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 13:34, 25 Aprilie 2024
Nu.
Pe actualele prevederi legale cat si cele din legea 360/2023 in forma promulgata nu puteti sa va deschideti drepturile decat la limita de varsta.
Este forte posibil ca legea 360/2023 sa sufere modoificari in aceasta privinta.
Nu , nu aveti . Legea in vigoare azi , 263/2010 , nu prevede facilitati pentru femei legate de copiii nascuti si crescuti . Dupa 01.09.2024 , odata cu intrarea in vigoare a noii Legi a pensiilor , varsta standard de pensionare se reduce legat de numarul de copii , daca - si numai DACA - aveti indeplinit stagiul complet de cotizare contributiv ( verificati in anexa 5 a acestei Legi care este varsta dvs. standar si stagiu complet de cotizare , care difera in functie de anul si luna nasterii dvs. ) . Oricum , un stagiu de doar 17 ani este mult prea mic , ar trebui sa aveti aproximativ dublu .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul stagiu .pensie anticipata 2024. as avea nevoie de putin ajutor in urmatorul caz: ... CHANEL CHANEL Ziua buna ! As avea nevoie de putin ajutor in urmatorul caz: Femeie, nascuta in 05.1966 , implineste 58 ani in 05.2024 , deci s-ar incadra la conditia de ... (vezi toată discuția)
Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu copii, ca sa ... Em77 Em77 Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu copii, ca sa poată ieși mai devreme la pensie? (vezi toată discuția)
Buna ziua! pentru pensionare anticipata (femeie, data nasterii ... lipa marioara lipa marioara Buna ziua! Pentru pensionare anticipata (femeie, data nasterii 05.08.1966, vechime in munca 39 de ani) incepand cu ce data poate depune dosarul? Daca se ... (vezi toată discuția)