Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... VALOARE PREMII DE PASTI SI IMPOZITAREA LOR
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

VALOARE PREMII DE PASTI SI IMPOZITAREA LOR

Codul Fiscal stabilește că tichetele cadou până în valoarea de 300 de lei, acordate de firme strict salariaților lor, nu sunt supuse impozitului pe venit și contribuțiilor sociale obligatorii dacă sunt acordate cu ocazia Paștelui, Crăciunului sau a altor sărbători similare altor culte religioase, atât pentru salariați, cât și pentru copiii lor, pe lângă celelalte ocazii, respectiv de Ziua Femeii (8 martie) pentru salariate sau Ziua Copilului (1 iunie) pentru cele oferite copiilor salariaților.
www.avocatnet.ro/articol_611...
Cornel Vasile, Consilier juridic