avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, într-un caz de tăgadă de paternitate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, într-un caz de tăgadă de paternitate inițiat ...

Bună ziua, într-un caz de tăgadă de paternitate inițiat de către mama copilului, se poate face testul ADN la orice institut, sau doar la institutul la care instanța face trimitere ?
Menționez că nașterea copilului a avut loc în timpul divorțului dintre mamă și soț (fostul soț), iar copilul a fost automat trecut pe numele fostului soț.
Copilul are vârsta de 9 ani acum. De la divorț au trecut 3 ani.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:55, 25 Aprilie 2024
Faceti unde va trimite instanta, evident. De ce ati face in alta parte?
Mai erau variante sa scapati de costul imens de la IML, nu ati reusit nicicum? Avocat aveti in acel dosar?
Încă nu am deschis acțiunea în instanță, voiam doar să văd ce posibilități am de acțiune și la ce să mă aștept.
Dacă pot totuși să fac testul în altă parte, în tocmai pentru a scăpa de costul imens de la IML.

Liliana Gradinaru a scris:

Faceti unde va trimite instanta, evident. De ce ati face in alta parte?
Mai erau variante sa scapati de costul imens de la IML, nu ati reusit nicicum? Avocat aveti in acel dosar?

Instantele de judecata nu recunosc alte laboratoare, ci doar analiza de la IML.
Vorbiti cu un avocat despre riscuri si variante, in functie de situatia de fapt s-a mai ocolit testarea ADN, insa nu cred ca e ok inlocuirea testarii la IML cu testarea in alta parte, asta nu am facut-o, este vorba despre standarede de calitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema paternitatii Rzaretcha Rzaretcha Buna ziua! Eu și prietena mea, viitoarea soție suntem fericiții părinți ai unei fetite sănătoase. Copilul a fost conceput în timp ce soția se afla ... (vezi toată discuția)
Paternitate c0rr6y c0rr6y Buna ziua, Sunt pe cale de a divorta de sotul meu. Am un copil cu un alt barbat. Vreau sa ma stabilesc in strainatate. Fostul sot nu va vrea sa-si dea acordul ... (vezi toată discuția)
Paternitate roxana000 roxana000 Buna ziua,fratele meu a facut un copil cu o domnisoara/doamna,iar copilul nu este pe numele lui,este pe numele fostului sot al doamne/domnisoarei ... (vezi toată discuția)