avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Sunt într un proces de ieșire din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Sunt într un proces de ieșire din indiviziune, ...

Bună seara. Sunt într un proces de ieșire din indiviziune, s-a stabilit valoarea sultei, în cazul meu, dar am următoarea problema: expertiza a fost jn 2021- dosarul pe rol fiind la judecătoria Cornetu unde mi au amânat următoarea înfățișare în octombrie și atunci nu știu dacă va fi ultimul termen- ma uit pe site uri imobiliare și prețul proprietăților e în creștere, dacă procesul (cu apel cu tot) se va termina in 2025, daca valoarea imobilului va creste, pot solicita alta expertiza?
Cel mai recent răspuns: adrianharca , utilizator 12:03, 26 Aprilie 2024
Nu are rost sa solicitati o alta expertiza ci un supliment de expertiza intrucat cereti doar o actualizare a datelor din expertiza in functie de diferentele valorice.
Insa va asigur ca cresterea de preturi e iluzorie si este creata artificial. De fapt, preturile imobilelor, afara de terenurile intravilane goale din orase - care sunt foarte putine - scad.
Multumesc frumos!

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu are rost sa solicitati o alta expertiza ci un supliment de expertiza intrucat cereti doar o actualizare a datelor din expertiza in functie de diferentele valorice.
Insa va asigur ca cresterea de preturi e iluzorie si este creata artificial. De fapt, preturile imobilelor, afara de terenurile intravilane goale din orase - care sunt foarte putine - scad.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indiviziune - evaluare, criza, reevaluare lscr lscr 1.in fond la o iesire din indiviziune se face evaluare; 2.incepe criza imobiliara, preturile scad; 3.cine a castigat fondul !!! (adica i s-a atribuit ... (vezi toată discuția)
Cerere in vederea atribuirii intregului imobil ContSters335821 ContSters335821 Sunt majoritara cu o cota de 2/3 din casa si teren . Pot cere atribuirea intregului imobil , iar piritii sa fie despagubiti in teren intravilan , teren care ... (vezi toată discuția)