Forum Discuţii juridice Executare silită Intrebare executare silita mostenire
Discuție deschisă în Executare silită

Intrebare executare silita mostenire

Buna seara,

Am luat mai multe credite de nevoi personale atat bancare, cat si nebancare fara ipoteca imobiliara, iar din cauza unor probleme personale am ajuns in neplacuta situatie sa scap plata ratelelor de sub control. Momentan, am mai putin de 30 de zile de intarziere, si voi incerca sa gasesc o solutie sa evit sa se ajunga la executarea silita. Intrebarea mea este, daca totusi se va ajunge la acest lucru, daca nu este de ajuns poprirea din venituri (sa zicem ca nu au rabdare sa imparta procentul care poate fi poprit legal) pot sa ma execute altfel? Nu am bunuri mobile de valoare si nici un imobil proprietate personala. Se pot lega de o mostenire ramasa de la tatal meu decedat, nefiind unicul mostenitor (mai au dreptul si mama si 2 frati la aceasta) si pentru care nu s-a facut succesiunea legala?
daca afla, pot cere deschiderea succesiunii, in calitate de persoane interesate