avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Am primit o notificare prin care se cere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Am primit o notificare prin care se cere reexaminare ...

Bună ziua.
Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub interdicție, dosar medical, totul de la capăt, pana acum, chestiile astea fiind definitive pana anul trecut. Sunt tutorele surorii mele, bolnave de oligofrenie din 2018. Ce pași trebuie sa urmez? Aștept să îmi trimită de la Judecătorie citație sau trebuie să fac eu cerere in locul surorii mele? Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri
Cel mai recent răspuns: Dana Sgu86 , utilizator 10:22, 1 Mai 2024
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-a schimbat legea si nu mai exista punerea sub interdictie acum sunt alte masuri de protectie. Asteptati sa fiti citata la judecatorie.
Mulțumesc frumos pentru răspuns

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

S-a schimbat legea si nu mai exista punerea sub interdictie acum sunt alte masuri de protectie. Asteptati sa fiti citata la judecatorie.

Trebuie refacut tot dosarul cu ancheta si internare la medicina legala... am trecut anul acesta exact prin acesti pasi...
Explicatia la intrebarea "De ce?" a fost ca "s-a trezit unul in Bucuresti sa vocifereze in Parlament ca e prea discriminatoriu termenul de <<punere sub interdictie>> si sa il schimbe cu <<punere sub ocrotire...>>"
Offff...jale cu unii!

andrey_f_c a scris:

Trebuie refacut tot dosarul cu ancheta si internare la medicina legala... am trecut anul acesta exact prin acesti pasi...
Explicatia la intrebarea "De ce?" a fost ca "s-a trezit unul in Bucuresti sa vocifereze in Parlament ca e prea discriminatoriu termenul de <<punere sub interdictie>> si sa il schimbe cu <<punere sub ocrotire...>>"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reexaminare punere sub interdicție bună seara, legea 120/2022 ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Reexaminare punere sub interdicție Bună seara, legea 120/2022 ce anume presupune? Am primit o notificare prin care se cere reexaminare a punerii sub ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul ... Dana Sgu86 Dana Sgu86 Bună ziua. Care sunt pașii care trebuiesc urmați în cazul în care plec din țară,e timp nedefinit,eu fiind tutorele surorii mele de 44 de ani, bolnavă ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am fost tutorele mamei,dar anul trecut a decedat am ... fiscut fiscut Bună ziua Am fost tutorele mamei,dar anul trecut a decedat Am primit de la judecătorie citație de reexaminare punere sub interdicție Ce trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)