Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Luarea in tutela a mamei, bolnava de dementa mixta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Luarea in tutela a mamei, bolnava de dementa mixta

Buna ziua. Mama este diagnosticata cu dementa mixta, locuieste cu mine, deci eu am grija de ea. Doresc s-o iau in tutela. Mai am o sora , insa este cu domiciliu in Germania. Ce trebuie sa fac d.p.d.v. juridic ? Am nevoie si de consimtamantul sorei mele ?
ionel-s, utilizator
Nu aveti nevoie de consimtamantul nimanui, este o decizie personala si atat. In instnata se obtine tutela- se declara interzisa. Consultati un avocat chiar si aici sper sa va raspunda, dar cu hartiile in fata alta poveste
Nu aveti nevoie de acordul surorii.

Dvs trebuie sa formulati actiune de punere sub interdictie a mamei dvs si de numire a dvs in calitate de tutore al mamei.

Se va efectua o expertiza medico-legala de stabilire a discernamantului. Daca concluziil expertizei sunt in sensul ca mama dvs are discernamantul abolit, va fi pusa sub interdictie.

Procedura se desfasoara la judecatoria de la domiciliul bolnavei.
Stimate domn ,

Puteti solicita punerea sub interdictie, pe cale judecatoreasca, daca, in speta,aceasta are discernamantul abolit.

Se poate numi un tutore.

Curatorul special ii poate reprezenta interesele , pe parcursul procesului.

Masura poate fi luata, cata vreme persoana bolnava psihic nu prezinta discernamant, avand diagnosticul de "dementa mixta".

Ca sa deveniti tuture este 1 proces de lunga durata, in sensul ca trebuie sa mergeti la parchetul de pe langa judecatoria de care apartine domiciliul parintelui, sa depuneti cerere de tutore, sa dea declaratii martorii, sa depuneti actele medicale, sa mergeti la INML sa depuneti cerere sa va programeze pt evaluare, iar daca nu aveti suficiente acte medicale trebuie sa va internati parintele la Sp. Obrejia , de acolo sa=i anuntati pe cei de la INML sa ceara si ei bolnavul la evaluarea lor din spital, apoi ei vor trimite la parchet evaluarea si dvs. cu actele de la iesirea din spital sa le depuneti la dosar la judecatorie.
La mine a durat in anul 2020 numai 1 an si jumatate pt ca politia , parchetul nu s=au implicat cu unternarea la Obrejia, pt ca persoana bolnava nu a vrut sa mearga acolo, si a refuzat de multe ori, INML nu a vrut sa vina acasa la evaluare, in Romania este o tragedie sa ai un om bolnav psihic in grija, statul nu se implica.