avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1017 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... IMPORTANT Buna dimineata. O persoana nascuta in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

IMPORTANT Buna dimineata. O persoana nascuta in octombrie 1963, lucreaza ...

Buna dimineata.
O persoana nascuta in octombrie 1963, lucreaza in conditii normale de munca din anul 1983. IN anul 2021 face cerere pentru pensie anticipata, dar beneficiaza de pensie numai in luna noiembrie 2023( doar o luna) pentru ca opteaza pentru continuarea activitatii.
Dupa legea 263 mai poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pt ca a locuit 30 de ani in zone cu poluare?
Sau
dupa legea 360 poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pt ca are mai mult de 5 ani peste stagiul normal de cotizare?

Cel mai recent răspuns: IozefinaA , utilizator 23:40, 26 Aprilie 2024
Daca a realizat un stagiu de cotizare contributiv de 33 ani si 4 luni si mai are in plus inca 5 ani de stagiu de cotizare, atunci incepand cu 01/09/2025 -pensie cde limita de varsta .

revin cu precizarea ca are decizie de pensie anticipata. A incasat doar o luna pensie.Are 41 de
ani vechime si a lucrat in toata perioada de la emiterea deciziei de pensie (2021) pana in prezent.
NU se incadreaza la pensie limita de varsta tinand cont ca a locuit 30 de ani in zona poluata?
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2024
Manuela Rășină, administrator
Eu aș merge pe pensie de limită de vârstă după 01/09/2024 în baza prevederilor art.56 din legea 360/2023.
multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 59 ani și 7 luni, 5 ani facultate, 2 copii, zonă poluata ... CARMENAsco CARMENAsco Am 59 ani și 7 luni, 5 ani facultate, 2 copii, zonă poluata (cu legea actuala as beneficia de 2 ani reducere). Când e mai avantajos să mă pensioneze ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta pensionare cu 2 ani - locuit 30 ani in zone poluate amaria2015 amaria2015 Buna ziua, Referitor la pensionare, va prezint urmatoarea situatie. Mama mea este nascuta in 25.01.1961, a implinit 60 de ani de curand. Conform legii ... (vezi toată discuția)
Am dosar de pensie anticipata partiala din august 2021 cu plata ... Irina Manuela Irina Manuela Am dosar de pensie anticipata partiala din august 2021 cu plata suspendata, deoarece in toata aceasta perioada am realizat stagiu de cotizare. Traiesc intr-o ... (vezi toată discuția)