Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... IMPORTANT Buna dimineata. O persoana nascuta in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

IMPORTANT Buna dimineata. O persoana nascuta in octombrie 1963, lucreaza ...

Buna dimineata.
O persoana nascuta in octombrie 1963, lucreaza in conditii normale de munca din anul 1983. IN anul 2021 face cerere pentru pensie anticipata, dar beneficiaza de pensie numai in luna noiembrie 2023( doar o luna) pentru ca opteaza pentru continuarea activitatii.
Dupa legea 263 mai poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pt ca a locuit 30 de ani in zone cu poluare?
Sau
dupa legea 360 poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pt ca are mai mult de 5 ani peste stagiul normal de cotizare?

Daca a realizat un stagiu de cotizare contributiv de 33 ani si 4 luni si mai are in plus inca 5 ani de stagiu de cotizare, atunci incepand cu 01/09/2025 -pensie cde limita de varsta .

revin cu precizarea ca are decizie de pensie anticipata. A incasat doar o luna pensie.Are 41 de
ani vechime si a lucrat in toata perioada de la emiterea deciziei de pensie (2021) pana in prezent.
NU se incadreaza la pensie limita de varsta tinand cont ca a locuit 30 de ani in zona poluata?
Manuela Rășină, administrator
Eu aș merge pe pensie de limită de vârstă după 01/09/2024 în baza prevederilor art.56 din legea 360/2023.
multumesc frumos.